3D tisk

3D tisk je neocenitelnou pomocí zejména pro kreativce z prostředí průmyslového designu či architektury. 3D tisk je aditivní proces, výsledná součást (fyzický model) při něm vzniká postupným vrstvením materiálů (plastu, fotopolymeru aj.) Nejznámější metody jsou FDM (Fused Deposition Modelling), SLA/DLP (Stereolithography Apparatus/Digital Light Processing), SLS (Selective Laser Sintering) Vstupem pro tisk je upravený soubor ze zdrojových dat nebo formátů jako STL. OBJ.

3D tisk a výroba

Nabízíme kompletní služby 3D tisku. Poradenství, návrh 3D modelu, příprava tisku a realizace. Zajistíme 3D tisk výrobků z Vašich dat, ale jsme schopni i vymodelovat objekt na základě dodané dokumentace (výkresy, fotky, reálné objekty, ale i Vaše představy a náčrty) Tiskneme metodou FDM s rozlišením tisku v ose X,Y 0,05 mm osa Z 0,1 mm. Prostor pro 3D tisk je 220 x 220 x 200 mm.

Tiskneme i metodou SLA/DLP, která je zvláště vhodná pro designové výtisky a všude tam, kde je kladen vysoký důraz na vizuální stránku dílce. Výborně se hodí na tvorbu miniatur, tisk vlastních figurek do deskových her, ale i výrobu prototypů. Tiskový prostor je o velikosti 115x65x155 mm. Po úpravách je však možno vytisknout i mnohem větší modely. Výtisky je možné po domluvě vyzvednout v Brně nebo Prostějově. K dispozici jsou materiály (PLA, ABS, PET, PA nebo FLEX a UV pryskyřice) v různém barevném provedení. Pro nacenení nám Váš model zašlete s představou a funkcí.

Úzce spolupracujeme se slévárnou a Vaše díly jsme schopni též odlít a vyrobit z kovových materiálů metodou vytavitelného modelu z přímo vytištěných dílců. Pro více informací nás kontaktujte.

1 / 8
3D vytiska SLA/DLP
Výtisky metoda tisku SLA/DLP.
2 / 8
3d vytisky z pryskyrice
Výtisky s podporami , metoda SLA/DLP.
3 / 8
spona
Spona na opasek odlita metodou ztraceného lití z vytisklého master modelu.
4 / 8
spona
spona na opasek připravena pro odlití
5 / 8
noha
výtisk prototypu stavěcí nohy
6 / 8
forma
forma na silikonový odlitek
7 / 8
bracket
domeček kluzného vedení
8 / 8
věšák na zeĎ
věšák na zeď- slon

3D tisk a materiály pro FDM a SLA/DLP

PLA (polylactic acid – kyselina polymléčná)

Nejrozšířenější materil pro 3D tisk. Velkou výhodou je snadný tisk. PLA je biologicky rozložitelný polyesterový výrobek z rostlinných materiálů, vyráběný z kukuřičného nebo bramborového škrobu či z cukrové třtiny. Hojně využíván, pro dobré mechanické vlastnosti. Při použití venku nutno chránit před UV zářením, materiál křehne. Odolnost vůči teplotě je zhruba do 50°C. Je rozpustný v hydroxidu sodném.

ABS (Akrylonitrilbutadienstyren)

je termoplastický průmyslový kopolymer, který je odolný vůči mechanickému poškození. Vhodný zejména na funkční součásti, vykazuje dobré materiálové vlastnosti. Je tuhý, houževnatý, odolný proti nízkým i vysokým teplotám, málo nasákavý, zdravotně nezávadný. Je odolný vůči kyselinám, hydroxidům, uhlovodíkům, olejům, tukům. ABS je velmi lehce opracovatelný.Je vhodný pro další povrchovou ůpravu, dobře brousitelný, lze také lepit

Mold Lay

Je plastová struna s vlastnostmi vosku. Její využití je pak zejména ve slévárenských aplikacích pro tvorbu voskových modelů a následně odlitků. Dá se lepit vteřinovým lepidlem a není rozpustný v acetonu. Vyznačuje se téměř nulovou deformací.Vlastnosti pro tisk jsou téměř totožné s PLA.

PET (Polyethylentereftalát)

Pro 3D tisk se výužívá jeho derivátu s glykolem PET-G, vlákno je pak méně křehké a vysoce odolné proti nárazu. PETG vlákno kombinuje vlastnosti materiálů ABS (silnější, odolnější teplotám, odolnější) a PLA (snadný tisk). Riziko smrštění není tak velké. Je plně recyklovatelný.

PA (NYLON)

Je velice kompaktní polyamid. Je to silný a odolný materiál s vysokou flexibilitou v tenkých vrstvách, ale s velmi vysokou adhezí (přilnutí) mezi vrstvami. Jeho nízký součinitel tření a vysoká teplota tání je vynikající volbou pro 3D tisk funkčních a technických dílů. Nylon je velmi citlivý na vlhkost. Vlákno musí být absolutně suché. Pokud tomu tak není, vzniknou v materiálu bublinky. Suché nylonové vlákno tiskne hladké předměty s lesklým povrchem.Není přírodně odbouratelný.

TP (FLEX)

Jedná se o termoplastické elastomery, vyrobené ze směsi tvrdých plastických polymerů a měkkých gumových materiálů. Obsahují přísady. Mohou to být olej, plnivo a další. Tyto materiály se blíží vlastnostmi gumovým materiálům zejména. Používá se pro 3D výtisky, kde je důležitá ohebnost. Pro vlastní 3D tisk patří mezi ty komplikovanější pro realizaci.

UV resin (pryskyřice)

Jedná se o speciální pryskyřice, které jsou citlivé na UV spektrum záření. Výtisk je třeba vytvrdit na přímém slunci nebo pomocí speciální UV lampy. Výtisk je tvrdý a křehký. Použiti pro tisk metodou SLA/DLP.